Ogłoszenie 

Tlumaczenie forum Powered by :

Poprzedni temat «» Następny temat
I love this fish
Autor Wiadomość
Józef Zając 

uwierzytelnianie: 12345
Piwa: 297/139
Wysłany: 2015-08-23, 20:41   I love this fish

Już chyba pisałem wcześniej, że na stare lata ogarnęła mnie bolenioza. Postanowiłem rozgryźć tajniki łowienia na muchę tych wspaniałych ryb jakimi są rapy. Moje ulubione łowisko to Warta w okolicach Załęcza. Prawda, że urokliwa, klimatyczna miejscówka?

Warta jest przyjazna dla muszkarza. Piaszczyste dno, wiele przykos, da się brodzić bez problemu. A jeśli się trafi na dzień, kiedy rapki chcą współpracować...

Chociaż ostatnia wyprawa nie zaczęła się zbyt szczęśliwie: podałem muchę pod zwalone drzewo, dwa trzy szybkie pociągniecia, za muchą pojawia się trójkątna fala, kocioł i...zdążyłem tylko krzyknąć "siedzi" do żony, która czytała na brzegu książkę i to był koniec. Akcja była tak szybka, że po braniu nie zdążyłem nawet unieść wędki by zamortyzować impet ataku i rybsko w granicach 70 - 80 cm po prostu urwało mi muchę (żyłka 0.22). Przepraszam Cię, Rybo...

Z nadzieją, że poradzi sobie z bezzadziorowym haczykiem podreptałem na kolejną miejscówkę. Tu podobna akcja: podanie muchy, szybkie pociągnięcia sznura, fala, młyn... Ale tym razem pamiętam, aby linka tworzyła na wodzie balon, który amortyzuje pierwszy impet ataku rapy i po dłuższym holu mam w podbieraku rybkę ok. 65 cm.

Oczywiście, nie ma nikogo, kto zrobiłby jakąś przyzwoita fotkę. Nawet kajakarze, którzy potrafią tu być utrapieniem akurat jak na złość nie płyną. Selfie nie wchodzi w grę - pstrykam tylko kilka fotek rybce w podbieraku.

Wracam do żony, szykuję grilla, popijamy kawę. Piękna pogoda, ciepło, czysta woda. Długo nie wytrzymuję, wciągam wodery, i atakuję powtórnie pierwszą miejscówkę. Efekt jest dość szybki.Tym razem mam fotografa w osobie mojej ślubnej. Boleń podobnej wielkości, jak poprzedni, jest jednak grubszy i bardziej waleczny.

Oczywiście, zwracam go wodzie, odpływa w dobrej kondycji.

Schodzę nieco niżej, może pięć, może dziesięć rzutów, i "coś" zbiera mi baitfisha z powierzchni, troszkę w stylu lipieniowego podbicia źle dobranej muchy. Ten jest mniejszy, ale i tak ma te swoje ponad pół metra.

Płyń po dziadka:)

Popłynął, ale nie przyprowadził :p

Ale mimo to, była to wspaniała wyprawa. Na tej rzece rapki są w dwojnasób ostrożne, nie ma ich za dużo i nawet jedno branie cieszy. Toteż do domu wracałem z poczuciem wędkarskiego spełnienia.

Więcej szczegółów
Wystawiono 22 piw(a):
Glina, Kuba, PiotrekW, Darek K, RooG, stremer, luzaco, Laks, lukasz1q1, upcham, andrew, Porębiusz, Creek, Piotr Zieleniak, lhotse, dejv, novara, Pumeks, Paweł J, dariusz rakowski, czaplasiwa, Witek84
lukas281 
Łukasz Kłaczko

uwierzytelnianie: 55555
Piwa: 65/113
Wysłany: 2015-08-23, 20:43   

masz moc. W sobote u nas na Bystrzycy a tu takie bolki :ok

Postaw piwo autorowi tego posta

Szymon 
Szymon Madejczyk

uwierzytelnianie: 32611
Piwa: 1138/1624
Wysłany: 2015-08-23, 22:27   

Młody dałeś Asa :)

dejv 

uwierzytelnianie: 77777
Piwa: 151/168
Wysłany: 2015-08-24, 10:35   

Czołem!
Oj czapka z głowy!
Zamierzone, przemyślane, sukces potwierdzony.

Porębiusz 

Piwa: 55/131
Wysłany: 2015-08-24, 17:22   

Czadowa fotorelacja z rejonu doskonale mi znanego.Jezdziłem tam nie tylko na ryby.
Uważam że trudno o lepszy dzień na Warcie :piwko

upcham 
Michał

uwierzytelnianie: 54321
Piwa: 54/97
Wysłany: 2015-08-24, 19:14   

Gratulacje Józef :ok świetna fotorelacja, łowienie boleni na muchę to dalej moje niespełnione marzenie choć na spina w tym roku trafiłem niespełna 2 sztuki :obrazony był bym wdzięczny gdybyś podrzucił fotki muszek które sprawdziły Ci się na boleniowych łowach :piana

Creek 
Krzysiek

Piwa: 46/33
  Wysłany: 2015-08-24, 19:32   

Pełen szacun Józefie !
Foty jak najbardziej OK ...czego chcieć więcej !
Chciałbym mieć w tym pewnym wieku tyle pasji, energii i chęci co Ty :mrgreen:

diverman 

Piwa: 28/15
Wysłany: 2015-08-24, 20:53   

Józek dobra robota :piwko

od siebie pragne zapytac o klase sprzetu do tego typu zwierzyny ? #7 ?
i czy mógłbys napisać o przynętach pewniakach na te tarpony :)

Ze spiningu pamiętam, technikę ... rzucasz w nurt bardzo cienką, wręcz plaska wahadłówkę gdzie żerują rapy i ściągasz tak szybko, na ile pozwala kolowrotek :) oczywiscie hamulec musiał byc wyregulowany !!
"okolice Dunajca poniżej zapory w Rożnowie " min 10 lat temu

pozdro

Laks 
byle do weekendu

Piwa: 1345/770
Wysłany: 2015-08-24, 20:57   

Leci :piana za coś nowego :brawo

Piękne srebrniaki ;)

Józef Zając 

Piwa: 297/139
Wysłany: 2015-08-24, 23:09   

Dzięki pany za gratulacje i miłe słowa :dzekuje

Chcę od razu coś uściślić: bez fałszywej skromności, ale nie czuję się boleniowym fachowcem. Cały czas się uczę (i pewnie umrę głupi;p ) a tak naprawdę jest to mój pierwszy sezon, kiedy mogłem więcej czasu mogłem poświecić tej rybie. A rapa, jak chyba żadna inna ryba jest nieprzewidywalna. I może dlatego tak fascynuje?

Upcham - co do przynęt, to nie ma żadnych tajemnic:

Jak widać, nie wyważam otwartych drzwi, stosuję "uklejki" tworzone na bazie Danielowego "dywanu" z dodatkami crystal i spectra flashu. Nie byłbym sobą, gdybym nie próbował eksperymentów z popperami, gurglerami i tego typu wynalazkami. Ale jak do tej pory udało mi się złowić tylko małe, w granicach 30 - 40 cm rapki na poppery (o, ten na zdjęciu ma nawet resztkę węzła w oczku;) i piankowe żuczki. Natomiast wszystkie przyzwoite bolki brały na "rybki". Na te najcwańsze i kapryśne "wąchacze" przygotowałem sobie kilka tubek. Mają one również tę zaletę, że wskutek obciążenie kotwiczką tylnej części fajnie smużą powierzchnię wody, co chyba czasem prowokuje bolka.
Ale wiem z pewnych źródeł, że koledzy świetnie połowili na chruściki w czerwcu i lipcu, największa rapka miała 80 cm, wiele było takich "standardowych" 60+. Tyle tylko, że rzecz nie działa się na Warcie, tutaj tak obfitych rójek chrusta nie odnotowałem. Tak więc chyba wielkie znaczenie ma tutaj specyfika łowiska. Rapa, podobnie jak wiele innych ryb, nastawia się na pokarm, który okresowo jest łatwo dostępny.

Diverman - obecnie używam wędki w klasie 7, wcześniej łowiłem "szóstką" i też dawała radę. Sznur 40+, pływający, przypon mniej więcej półtora długości wędziska. Pewniaki pytasz. No cóż - ja postępuję w taki sposób, że obserwuję jakiej wielkości uklejki dominują w łowisku i tej wielkości imitacje stosuję. Ostatnio były to "rybki" długości 5 - 6 cm. (na zdjęciu: dwie dolne w lewym rzędzie).

Osobiście - jestem ciekaw w jakim kierunku pójdzie rozwój łowienia boleni na muchę. Pamiętam czasy, kiedy na spinning łowili go nieliczni spece, a dziś rozwój przynęt i sprzętu poszedł tak daleko, że praktycznie każdy, nawet średnio zaawansowany spinningista jest w stanie złowić tę rybę. Podobnie było z sandaczem w epoce przedtwisterowej i przedkogutowej. I chyba nikt wtedy nie sądził, że ta, tak trudna wówczas ryba będzie bez oporów zażerała jakieś takie cudaki. Być może z boleniem będzie podobnie i będziemy go łowić na jakieś fantazyjne muchy? Któż to wie?

Więcej szczegółów
Wystawiono 6 piw(a):
Paweł J, Witek84, kamyk, Piotr Zieleniak, upcham, KwaQ
Odpowiedz do tematu